Koncepcyjna Toyota LQ

2019-10-22

Na specjalnej wystawie Future Expo podczas Tokyo Motor Show 2019 zostanie pokazana Toyota LQ Concept. Jest to nowe podejście do motoryzacji. Pojazd nie tylko nie emituje żadnych spalin, lecz również oczyszcza powietrze z ozonu z 60-procentową skutecznością. Jazdy testowe dla publiczności odbędą się od czerwca do września 2020.

Toyota LQ

Na targach w Tokio zadebiutuje koncepcyjna Toyota LQ, nowa generacja Toyoty Concept-i, pokazanej w 2017 roku. Nowy model ma wbudowany system zautomatyzowanego prowadzenia. Wyposażono go też w Yui. Jest to interaktywny awatar sztucznej inteligencji, który uczy się zachowań kierowcy.

„Dawniej uwielbialiśmy nasze samochody ze względu na to, że mogły nas zabrać w odległe miejsca i stanowiły odpowiedź na naszą potrzebę przygody” – powiedział Daisuke Ido, kierownik zespołu twórców LQ.

„Obecnie zaawansowana technologia pozwala nam na nieznanym dotąd poziomie dopasować pojazdy do stylu życia naszych klientów. Z dumą pokazujemy pojazd, który zamieni podróż samochodem w doświadczenie osobistej relacji między człowiekiem a maszyną i będzie stanowił środek transportu dostosowany do potrzeb różnych ludzi” – kontynuował Daisuke Ido.

Mobilność przede wszystkim

Toyota nieprzypadkowo koncentruje się na różnych aspektach mobilności. Japoński koncern uważa, że swoboda poruszania się jest bardzo ważna i nie ma tu znaczenia wiek, poziom sprawności czy umiejętności prowadzenia. Równie istotne są emocje związane z podróżą.

Koncept LQ odpowiada na oba te aspekty. Spersonalizowany awatar sztucznej inteligencji Yui oraz system zautomatyzowanej jazdy – opracowane wspólnie z Toyota Research Institute (TRI) – sprawiają, że każda jazda staje się unikalnym doświadczeniem, opartym na relacji między kierowcą a pojazdem. Samochód uczy się niejako od człowieka i odpowiadania na jego indywidualne preferencje.

Toyota LQ
Samochód, który rozmawia z kierowcą

Podczas każdej podróży kierowcy towarzyszy Yui – awatar sztucznej inteligencji. Kontakt z kierowcą nawiązuje poprzez interaktywną komunikację głosową, system sygnałów, ostrzeżeń i innych funkcji, które w razie potrzeby mogą wzmóc czujność kierowcy lub złagodzić stres. Wykorzystuje do tego m.in. oświetlenie wnętrza, ustawienia klimatyzacji czy zapach. Może także wybrać muzykę zgodnie z preferencjami. Toyota planuje przystosować Yui również do współpracy ze smartfonami i innymi urządzeniami.

Koncepcyjny pojazd Toyoty w dużej mierze został opracowany dzięki Toyota Research Institute w Stanach Zjednoczonych. Zespół projektantów otrzymał też wsparcie od kilku specjalistycznych firm. JTB Corporation dostarczyła informacji o trasach przejazdów i różnego rodzaju obiektach interesujących klientów. AWA Co., Ltd. odpowiadała za dostarczenie streamingu muzyki dostosowanej do preferencji kierowców. Firma NTT DoCoMo, Inc. zainstalowała w samochodzie stację 5G, pozwalającej na stabilnąkomunikację i superszybką wymianę danych.

Informacje na temat Toyota Yui Project Tours 2020 będą dostępne na stronie: www.toyota-yuiproject.com

W stałym kontakcie z kierowcą

Toyotę LQ wyposażono w wyświetlacz Head-Up Display z rozszerzoną rzeczywistością (Augmented Reality), która jeszcze skuteczniej pomaga skupić się na drodze. Wszystkie niezbędne informacje, takie jak ostrzeżenia systemów bezpieczeństwa czynnego czy wskazówki nawigacji, mogą być wyświetlone w trzech wymiarach na przedniej szybie. Przekątna wyświetlacza liczy 230'', a głębia wynosi od 7 do 41 m przed samochodem. Nowy system opracowano we współpracy z Panasonic Corporation.

Do komunikacji z kierowcą Toyota wykorzystała także podsufitkę i podłogę. Wbudowano w nie światła, które przyjmują różne kolory w zależności od tego, o czym chcą poinformować kierowcę lub pasażera.

W przednich światłach Toyoty LQ zainstalowano specjalne urządzenie o nazwie Digital Micromirror Device (DMD). Przekazuje ono informacje o jakości nawierzchni.

LQ to pierwszy samochód Toyoty, w którym zastosowano organiczne diody LED na tablicy przyrządów i w zegarach. Zaawansowana tablica rozdzielcza otacza kierowcę, zapewniając bardzo dobrą widoczność.

Zautomatyzowane prowadzenia

Toyota LQ będzie wyposażona w system zautomatyzowanej jazdy 4 kategorii wg klasyfikacji SAE. Powstał on we współpracy z Toyota Research Institute. Dodać do tego należy automatyczny asystent parkowania opracowany wspólnie z Panasonic Corporation. Znajduje on miejsce do zaparkowania i wprowadza na nie samochód – bez wsparcia kierowcy. Ułatwia to korzystanie z samochodu i zwiększa wykorzystanie miejsc postojowych. To ostatnie dzięki temu, że parkując, pozostawia tylko 20 cm odstępu od sąsiedniego pojazdu.

Wygodny i inteligentny fotel kierowcy

Fotel kierowcy w Toyocie LQ został opracowany wspólnie z Toyota Boshoku Corporation. Jego siedziska są wypełnione komorami powietrznymi, w które wtłaczane jest powietrze z klimatyzacji. Pozwala to wpływać na kierowcę w zależności od sytuacji na drodze – albo zwiększając jego czujność, albo uspokajając go.

Samochód, który oczyszcza powietrze z ozonu

Toyota LQ o napędzie elektrycznym nie tylko nie emituje żadnych spalin, lecz również aktywnie oczyszcza powietrze z zanieczyszczeń. Specjalna powłoka katalityczna podczas jazdy samochodu przetwarza ozon na cząsteczki tlenu. Ozon znajdujący się przy powierzchni ziemi tworzy fotochemiczny smog i jest szkodliwy dla zdrowia, powodując m.in. choroby układu oddechowego. Nowe rozwiązanie Toyoty w ciągu godziny jazdy oczyszcza z ozonu 1000 l powietrza z 60-procentową skutecznością.

Toyota rozważa wprowadzenie tego typu rozwiązania do swoich komercyjnych samochodów.

Futurystyczny design

Nowa Toyota LQ ma futurystyczny kształt. Konsola centralna została zaprojektowana w najbardziej korzystny sposób pod względem odporności i masy. To ułatwiło stworzenie nowoczesnego wnętrza z minimalną liczbą widocznych dla pasażerów konstrukcji wspierających. Niewidoczne są też nawiewy klimatyzacji. Szklana pokrywa zewnętrznych drzwi tworzy zintegrowaną, elegancką całość z wewnętrzną stroną.

Toyota LQ - Wnętrze
Future Expo

Koncepcyjna Toyota LQ zostanie zaprezentowana na wystawie Future Expo podczas targów w Tokio w dniach 24 października – 4 listopada.

Przy okazji Toyota ogłosiła, że w ramach programu „Toyota Yui Project Tours 2020” udostępni LQ do testów drogowych. Testy odbędą się w Tokio między czerwcem a wrześniem 2020 roku. Uczestnicy zostaną wybrani spośród osób, które zgłoszą chęć udziału w testach LQ i Yui za pośrednictwem aplikacji na telefon.

Specyfikacja Toyoty LQ
Długość/Szerokość/Wysokość (mm) 4530 / 1840 / 1480
Rozstaw osi (mm) 2700
Liczba miejsc (osoby) 4
Napęd elektryczny na baterie (BEV)
Masa pojazdu (kg) 1680
Zasięg (km) około 300

Więcej informacji na temat Toyoty na Tokyo Motor Show 2019 będzie dostępnych na:
www.global.toyota