Wodorowy generator prądu

Wspólny projekt Toyoty i Energy Observer Developments

2020-09-23

Toyota Motor Europe i francuski startup Energy Observer Developments opracowały nowy generator prądu oparty na ogniwach paliwowych Toyoty znanych z modelu Mirai. Stanowi to kolejny dowód na to, że technologia wodorowa Toyoty to uniwersalne rozwiązanie, które ma mnóstwo zastosowań.

Francuska firma Energy Observer Developments zaprezentowała nowy, bezemisyjny generator prądu GEH2, którego konstrukcja została oparta na ogniwach paliwowych Toyoty. Technologię tę japoński koncern po raz pierwszy wykorzystał w 2014 roku w sedanie Mirai i od tamtej pory stara się rozszerzyć krąg jej zastosowań o nowe typy pojazdów i nowe dziedziny gospodarki.

Nowy generator GEH2 produkuje prąd w reakcji wodoru i tlenu, nie emitując przy tym CO2, metanu ani żadnych szkodliwych substancji. Jedynym produktem ubocznym pracy tego generatora jest woda.

Moc znamionowa netto generatora GEH2 o masie około 290 kg wynosi 60 kW, zaś maksymalna chwilowa moc może sięgnąć 92 kW. Urządzenie to może być wykorzystywane m.in. podczas organizacji wydarzeń w plenerze, na odizolowanych posesjach bez dostępu o sieci przesyłowej lub jako awaryjne źródło prądu. Ze względu na cichą, bezemisyjną pracę z generatora tego można korzystać też w rezerwatach i na terenach chronionych.

Prace nad generatorem GEH2 poprzedziły inne wspólne projekty Toyota Motor Europe i Energy Observer Developments. Jednym z nich było opracowanie modułu ogniw paliwowych Toyoty przystosowanych do pracy na morzu, który następnie został przetestowany na jachcie Energy Observer. Na odkryciach i nowych technologiach wypracowanych podczas eksperymentalnego rejsu tego wodorowego jachtu dookoła świata i opiera swoją działalność biznesową firma Energy Observer Developments, dzieląc z Toyotą misję popularyzacji wodoru w gospodarce i społeczeństwie.

„Z ogromną przyjemnością pracowaliśmy z EODev nad nowym urządzeniem. Ten projekt pokazuje, że już dziś możemy tworzyć produkty, które przyspieszą dekarbonizację energetyki. Nowe zastosowanie naszych ogniw paliwowych wpisuje się w naszą strategię budowania partnerstwa z różnymi podmiotami, by wspólnie wypracowywać modele biznesowe szerokiego zastosowania wodoru w gospodarce. Nasza technologia jest uniwersalna i łatwo skalowalna, dlatego nadaje się do wielu różnych aplikacji” – podkreślił Thiebault Paquet, dyrektor Fuel Cell Business Unit w Toyota Motor Europe.

Nowy generator GEH2 powstał przy wsparciu technicznym Toyoty i dzięki doświadczeniu inżynierów marki we wprowadzaniu ogniw paliwowych do komercyjnych zastosowań. Wcześniej technologie wodorowe marki znalazły zastosowanie w samochodach osobowych i ciężarowych, autobusach i jachtach, a także w przenośnych, mobilnych i stacjonarnych generatorach o różnej skali (zarówno użytkowej, jak i przemysłowej).

Dowiedz się więcej

Moving e – mobilny system zasilania awaryjnego Moving e – mobilny system zasilania awaryjnego Wspólny projekt Toyoty i Hondy Welwalk WW-2000 Welwalk WW-2000 Poznaj nową generację robota rehabilitacyjnego Toyoty Owocna współpraca Toyoty i CaetanoBus Owocna współpraca Toyoty i CaetanoBus Autobus z wodorowym napędem Rozpoczęły się testy generatora na ogniwa paliwowe Rozpoczęły się testy generatora na ogniwa paliwowe Toyota rozpoczyna produkcję nowego silnika Toyota rozpoczyna produkcję nowego silnika Dowiedz się więcej Toyota e-Palette w specjalnej edycji Tokyo 2020 Toyota e-Palette w specjalnej edycji Tokyo 2020 Dowiedz się więcej Nowa Toyota C-HR Concept Nowa Toyota C-HR Concept Nowa wizja przyszłości Toyota T-Mate Toyota T-Mate Nowa generacja systemów bezpieczeństwa Nowe wyposażenie Corolli 2022 Nowe wyposażenie Corolli 2022 Sprawdź szczegóły Zabezpieczenie SelectaDNA Zabezpieczenie SelectaDNA Znakowanie nowych aut Toyoty Toyota Hilux z nagrodą IPUA Toyota Hilux z nagrodą IPUA Dowiedz się więcej o zwycięstwie Nowy Hilux w Rajdzie Dakar 2022 Nowy Hilux w Rajdzie Dakar 2022 Poznaj szczegóły