Premiera czwartej generacji Toyoty Yaris

Subkompaktowe auto miejskie na platformie GA-B

2020-08-24


24 sierpnia 2020 roku odbyła się oficjalna premiera on-line nowej Toyoty Yaris. Czwarta generacja tego modelu została zbudowana na nowej platformie GA-B, która zwiększyła jego praktyczność i poprawiła właściwości jezdne. Samochód został wyposażony w zaawansowane systemy bezpieczeństwa, a także nowy napęd hybrydowy czwartej generacji 1,5 l o mocy 116 KM.

Toyota Yaris czwartej generacji to samochód, który doskonale się sprawdzi zarówno podczas jazdy w mieście, jak i na autostradzie. To subkompaktowe auto wyróżnia się najlepszym w klasie promieniem skrętu. Jego wnętrze jest przestronne, wygodne i wykonane z wysokiej jakości materiałów. Dodać do tego należy bogate wyposażenia spełniające wyśrubowane oczekiwania europejskich klientów, zwłaszcza pod kątem łączności i dostępu do informacji.

Czołowy model Toyoty w Europie

Toyota Yaris zadebiutowała w 1999 roku. Ze względu na swą innowacyjność pierwsza generacja tego modelu zdobyła – jako pierwsze auto Toyoty – tytuł Europejskiego Samochodu Roku.

W ciągu 20 lat Yaris stał się najważniejszym modelem marki w Europie, stale zwiększając zarówno wielkość sprzedaży, jak i udział w rynku. Tylko w 2019 roku sprzedano około 224 000 egzemplarzy, co stanowiło 7,6 proc. rynku segmentu B. Yaris był najlepiej sprzedającym się modelem Toyoty w regionie, stanowiąc ponad 22 proc. sprzedaży nowych samochodów marki.

Nowa platforma GA-B

Toyota Yaris czwartej generacji została zbudowana na modułowej platformie GA-B, która również w przyszłości będzie stanowić podstawę dla kolejnych małych aut. Platforma GA-B pełni kluczową rolę w poprawie dynamiki Yarisa. Dzięki niej środek ciężkości położony jest niżej, a nadwozie ma większą sztywność.

Wygodne i przestronne wnętrze w subkompaktowym aucie

Samochody zaliczane do segmentu B stają się coraz dłuższe, nie dotyczy to jednak nowego Yarisa. Czwarta generacja tego modelu jest krótsza od swojego poprzednika. Całkowita długość to mniej niż cztery metry, a przy tym rozstaw osi został zwiększony o 50 mm. Pozwoliło to wygospodarować większą przestrzeń w kabinie.

Dzięki zastosowaniu platformy GA-B samochód jest niższy o 40 mm, ale jego szerokość zwiększyła się o 50 mm. Zmniejszono też przednie i tylne zwisy – odpowiednio o 10 mm z przodu (800 mm) i 45 mm z tyłu (580 mm). Pozwoliło to osiągnąć wiodący w klasie promień skrętu.

Wewnątrz nowego Yarisa zachwyci przestronnością. Między kierowcą a pasażerem wygospodarowano dodatkowe 20 mm, poszerzono też przednią konsolę. Bagażnik ma głębokość 700 mm i 286 litrów pojemności.

Czwarta generacja napędu hybrydowego

W debiutującym na rynku Yarisie zastosowano napęd hybrydowy czwartej generacji. Zapewnia on jeszcze mniejsze zużycie paliwa, niższą emisję spalin, a także większą zdolność do poruszania się tylko w trybie elektrycznym.

Należy zaznaczyć, że wydajność nowego napędu hybrydowego wzrosła o 20%, a całkowita moc o 16% i wynosi 116 KM. Auto szybciej przyspiesza – od 0–100 km/h rozpędza się w 9,7 s. Poprawiono także jazdę z prędkościami autostradowymi – czas przyspieszania od 80 do 120 km/h spadł do 8,1 s.

Emisję CO2 ograniczono do 86 g/km, a zużycie paliwa w cyklu mieszanym wg normy WLTP wynosi 3,8 l/100 km, co oznacza poprawę o 20%. Zmiany przeszedł także tryb EV. Samochód może w nim osiągnąć prędkość do 130 km/h, a w ruchu miejskim porusza się wyłącznie przy pomocy silnika elektrycznego przez większość czasu jazdy.

Wraz z nowym Yarisem debiutuje całkowicie nowy, pracujący w cyklu Atkinsona silnik Hybrid Dynamic Force Engine 1.5 o mocy 93 KM (68 kW) oraz 120 Nm maksymalnego momentu obrotowego (przy 3600 obr./min). Auto wyposażono w nowy akumulator litowo-jonowy, hybrydową skrzynię biegów oraz jednostkę sterującą mocą. Napięcie baterii wzrosło ze 144 do 177,6 V, a liczba ogniw została zmniejszona ze 120 do 48, co znacznie obniżyło koszty produkcji i zapotrzebowanie na cenne surowce. Wszystkie elementy zostały opracowane zgodnie z architekturą TNGA, zapewniającą wydajne projektowanie i łatwość produkcji.

Czwarta generacja Toyoty Yaris jest też dostępna z 1,5-litrowym silnikiem benzynowym z sześciobiegową manualną lub bezstopniową automatyczną skrzynią biegów Multidrive S. Gamę Yarisa otwiera trzycylindrowy silnik benzynowy o pojemności 1,0 litra, znany z poprzedniej generacji.

Bogate wyposażenie

Nowy Yaris został wyposażony w wiele przemyślanych rozwiązań. We wszystkich wersjach w standardzie jest system Toyota Safety Sense, kamera cofania i elektroniczny hamulec postojowy (dla modeli hybrydowych). Wszystkie nowe Yarisy umożliwiają bezprzewodową integrację ze smartfonem za pośrednictwem interfejsów Apple CarPlay™ i Android Auto™, które umożliwiają dostęp do ulubionych aplikacji.

Wyższe wersje wyposażono w elementy znane dotychczas głównie z segmentu premium. Są to m.in. podgrzewana kierownica czy niebieskie podświetlenie kabiny w przestrzeni na nogi, panelach drzwi i konsoli środkowej to tylko jedne z nich. Dodać do tego należy indukcyjną ładowarkę do smartfonów i pełny pakiet oświetlenia w technologii LED, który obejmuje światła przeciwmgielne. Jako jedyny model w segmencie B Yaris oferuje 10'' kolorowy wyświetlacz HUD. Pod koniec roku pojawi się możliwość wyboru ośmiogłośnikowego systemu audio marki JBL.

Najbezpieczniejszy samochód segmentu B

Nowa Toyota Yaris została wyposażona w najnowsze systemy bezpieczeństwa czynnego Toyota Safety Sense. O bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów zadbają zaawansowane systemy wspomagania kierowcy (ADAS), takie jak asystent utrzymania pasa ruchu (LTA) czy układ reagowania w razie ryzyka zderzenia (PCS). Zwiększone zostały również możliwości układu wczesnego reagowania w razie ryzyka zderzenia (PCS). Dodano do niego system wykrywania pieszych i rowerzystów.

Nowy Yaris jako pierwszy w segmencie został wyposażony w układ zapobiegania kolizjom na skrzyżowaniach. Wykrywa on ryzyko stłuczki z nadjeżdżającymi pojazdami lub potrącenia pieszego podczas skręcania na skrzyżowaniu. To także pierwsza Toyota wyposażona poduszki powietrzne w tunelu środkowym, które zapobiegają zderzeniu się kierowcy i pasażera podczas uderzenia bocznego.

Wszystkie te rozwiązania, w połączeniu z nową platformą GA-B gwarantującą większą sztywność nadwozia, mają uczynić z Yarisa najbezpieczniejszy miejski samochód na świecie.

Czwarta generacja Yarisa powstaje w fabryce Toyota Motor Manufacturing France w Valenciennes. Toyota zainwestowała w ten zakład 300 mln euro, aby umożliwić produkcję pojazdów zgodnych z architekturą TNGA. Z kolei 1,5-litrowy silnik Hybrid Dynamic Force produkowany jest przez Toyota Motor Manufacturing Poland.

Oficjalną premierę on-line nowego modelu Toyoty można obejrzeć pod linkiem: https://www.toyota.pl/world-of-toyota/premiera-yaris.

Dowiedz się więcej

Yaris kontra Yaris Yaris kontra Yaris Przygoński o kulisach testu Wszystko, czego potrzebujesz Wszystko, czego potrzebujesz Wybierz oryginalne akcesoria Toyoty Toyota ponownie liderem rynku Toyota ponownie liderem rynku Rośnie sprzedaż hybryd i aut użytkowych W Wałbrzychu ruszyły nowe linie produkcyjne W Wałbrzychu ruszyły nowe linie produkcyjne Inwestycje Toyoty w Polsce Nowy model Toyoty z segmentu A Nowy model Toyoty z segmentu A Dowiedz się więcej o planach marki Toyota Yaris czwartej generacji Toyota Yaris czwartej generacji Drugi tytuł European Car of the Year w historii modelu Toyota Yaris nowym liderem w Europie Toyota Yaris nowym liderem w Europie Dowiedz się więcej Toyota liderem rynku Toyota liderem rynku 5857 rejestracji modeli marki w styczniu Toyota zwiększyła udział w europejskim rynku do 6% Toyota zwiększyła udział w europejskim rynku do 6% Dowiedz się więcej Bank BNP Paribas wzmocnił swoją hybrydową flotę Bank BNP Paribas wzmocnił swoją hybrydową flotę Dowiedz się więcej Fabrykę Toyoty opuścił 4-milionowy Yaris Fabrykę Toyoty opuścił 4-milionowy Yaris Dowiedz się więcej Toyota GR Yaris Toyota GR Yaris Premiera sportowego hot-hatcha