Cztery Hiluxy w pierwszej dziesiątce Rajdu Dakar

Fernando Alonso najszybszym debiutantem Rajdu

2019-01-21

Rozegrany w Arabii Saudyjskiej Rajd Dakar był niezwykle udany dla Toyoty. Nasser Al-Attiyah zajął drugie miejsce w klasyfikacji generalnej Rajdu. Fernando Alonso został najszybszym debiutantem. Toyota Land Cruiser zwyciężyła w klasie T2.

Rajd Dakar 2020

Tegoroczny Rajd Dakar po raz pierwszy odbywał się w Arabii Saudyjskiej. Zawodnicy mieli do pokonania ponad 8000 km. Odcinki specjalne prowadziły po trasach szutrowo-kamienistych, piaszczystych drogach i przez wysokie wydmy.

Wytrzymałość samochodów i właściwa nawigacja okazały się prawdziwym wyzwaniem dla zespołów biorących udział w Rajdzie. W tak trudnych warunkach doskonale się spisały pojazdy Toyoty. Wszystkie cztery Hiluxy TOYOTA GAZOO Racing dotarły do mety. Trzy z nich znalazły się w czołowej dziesiątce klasyfikacji generalnej.

„Razem z zawodnikami prywatnymi aż cztery Hiluxy ukończyły rywalizację w najlepszej ósemce, a Fernando Alonso dojechał na 13. miejscu mimo dachowania” – podkreślił Glynn Hall, szef zespołu TOYOTA GAZOO Racing.

„To dowodzi jakości, niezawodności i wytrzymałości Toyoty Hilux, ale dwa skrócone etapy i w sumie aż 43 przebite opony spowodowały, że zabrakło czasu, by obronić dakarowy triumf sprzed roku” – kontynuował Glynn Hall.

Nasser Al-Attiyah drugi w klasyfikacji generalnej

Ubiegłoroczny zwycięzca Rajdy Dakar – Nasser Al-Attiyah – w tym roku był drugi. Wraz ze swoim pilotem Mathieu Baumelem wygrał jeden etap, sześć innych zakończył w czołowej trójce.

„Zmniejszyliśmy stratę ostatniego dnia, ale po błędzie dwa dni wcześniej walka o końcowy triumf była wielkim wyzwaniem. To nie był łatwy rajd, biorąc pod uwagę rywali i teren, ale jestem pewien, że za rok powalczymy o zwycięstwo. Drugie miejsce to dobry wynik i jestem z niego zadowolony. Dziękuję zespołowi TOYOTA GAZOO Racing i sponsorom, a także mojemu pilotowi Mathieu” – powiedział Nasser Al-Attiyah.

„Gratuluję drugiego miejsca. Nie udało się wygrać rajdu po raz drugi z rzędu, ale jazda w drugim tygodniu była imponująca. W gablocie jeszcze przez rok zostawię wolne miejsce obok trofeum za zwycięstwo w 2019 roku” – skomentował Akio Toyoda, prezydent Toyota Motor Corporation.

Fernando Alonso najszybszym debiutantem

Na piątej pozycji tegoroczny Rajd Dakar ukończyli Giniel de Villiers i Alex Haro. Bernhard ten Brinke i Toma Colsoula uplasowali się na siódmej pozycji, a jadący po raz pierwszy w Rajdzie Dakar Fernando Alonso, którego pilotem był Marc Coma, dojechał na 13. Miejscu. Alonso został też najwyżej sklasyfikowanym debiutantem w tym roku.

„Cieszę się, że jesteśmy na mecie. To najtrudniejszy rajd świata i ukończyliśmy go już przy pierwszym starcie. Mieliśmy wokół siebie najlepszy zespół – TOYOTA GAZOO Racing, dzięki któremu było to możliwe” – powiedział Alonso.

„Obserwowałem, jak Fernando przygotowywał się do tego wyzwania i stawiał czoła problemom. Naprawiał auto na trasie, zmieniał koła, radził sobie po wypadkach, a nawet ścigał się bez przedniej szyby, bez ochrony przed kurzem i pyłem. Wierzę, że spodobało mu się to wyzwanie i możliwość walki z czołówką. Cieszę się, że mogliśmy dać mu taką szansę” – dodał Akio Toyoda.

Sukcesy ciężarówki i Land Cruisera

W kategorii ciężarówek z silnikami o pojemności do 10 litrów już po raz 11 wygrał Hino Team Sugawara, którego skład stanowili Teruhito Sugawara, Hirokazu Somemiya oraz Yuji Mochizuki.

7 zwycięstwo z rzędu w grupie T2 (wśród samochodów produkcyjnych) odniósł Team Land Cruiser Toyota Auto Body. Pierwsi na mecie w tej kategorii byli Christian Lavieille i Jean-Pierre Garcin. Wyprzedzili oni duet Akira Miura / Laurent Lichtleuchter w takim samym aucie.

Dowiedz się więcej

Sébastien Ogier rajdowym mistrzem świata 2020 Sébastien Ogier rajdowym mistrzem świata 2020 Dowiedz się więcej TOYOTA GAZOO Racing zwycięża w Bahrajnie TOYOTA GAZOO Racing zwycięża w Bahrajnie Ostatni wyścig TS050 HYBRID Rajd Dakar 2021 Rajd Dakar 2021 Kierowcy i samochody Toyoty gotowe do nowych wyzwań Toyota GR Super Sport Toyota GR Super Sport Hipersamochód z wyścigowym DNA TOYOTA GAZOO Racing zwycięża w Le Mans i Turcji TOYOTA GAZOO Racing zwycięża w Le Mans i Turcji Dowiedz się więcej Toyota GR Supra GT4 z wyścigową homologacją Toyota GR Supra GT4 z wyścigową homologacją Dowiedz się więcej Yaris WRC znów najszybszy w Szwecji Yaris WRC znów najszybszy w Szwecji Zobacz wyniki Toyota GR Yaris zadebiutuje 10 stycznia Toyota GR Yaris zadebiutuje 10 stycznia Nowy sportowy samochód w specyfikacji drogowej Doświadczeni rajdowcy i debiutanci w Rajdzie Dakar Doświadczeni rajdowcy i debiutanci w Rajdzie Dakar TOYOTA GAZOO Racing TOYOTA GAZOO Racing wygrywa w Silverstone TOYOTA GAZOO Racing wygrywa w Silverstone Doskonały początek sezonu Alonso przygotowuje się do startu w Dakarze Alonso przygotowuje się do startu w Dakarze Dowiedz się więcej Sportowy hatchback Toyota Yaris GR Sport Sportowy hatchback Toyota Yaris GR Sport Dowiedz się więcej