Toyota sprzedała w Polsce już 100 000 hybryd

Polacy wybierają niskoemisyjne samochody

2020-12-01

W Polsce sprzedano już łącznie 100 000 samochodów hybrydowych Toyoty. Pierwszą hybrydą na naszym rynku był Prius drugiej generacji. W 2004 roku trafił do 48 polskich kierowców. W roku 2020 Toyota dostarcza klientom 85 hybryd dziennie i prawdopodobnie pobije roczny rekord sprzedaży aut z tym napędem.

16 lat na polskim rynku

Samochody hybrydowe Toyoty po raz pierwszy na polskim rynku pojawiły się w 2004 roku – wraz z debiutem modelu Prius. Prawdziwym przełomem było jednak wprowadzenie do sprzedaży w Polsce Aurisa Hybrid (2010) i Yarisa Hybrid (2012), dzięki którym po raz pierwszy napęd hybrydowy był dostępny również w popularnych modelach.

W 2016 roku do sprzedaży trafiły RAV4 Hybrid i C-HR Hybrid, zaś od 2019 roku w salonach są dostępne Camry Hybrid oraz Corolla Hybrid z nadwoziem hatchback, TS Kombi i sedan.

W październiku 2020 roku gamę hybryd Toyoty wzmocnił nowy Yaris z 116-konnym napędem hybrydowym. Po tej premierze już wszystkie najważniejsze modele hybrydowe Toyoty oferowane obecnie w Polsce to auta zbudowane w architekturze TNGA z napędem hybrydowym czwartej generacji.

100 000 samochodów hybrydowych Toyoty w Polsce

Sprzedaż hybryd Toyoty co roku notowała skoki o kilkadziesiąt, a nawet ponad sto procent. Pierwszych 50 000 hybryd sprzedano w Polsce w ciągu 15 lat, drugie 50 000 tych aut Toyota sprzedała już w niecałe 2 lata. Liczby mówią same za siebie.

Stutysięcznym samochodem z napędem hybrydowym sprzedanym w Polsce była Corolla TS Kombi w wersji GR Sport. Można ją rozpoznać po dwukolorowym nadwoziu z czarnym dachem, światłach w technologii LED, sportowych zderzakach, znaczku „GR Sport” na klapie bagażnika i 17'' felgach aluminiowych GR Sport. Pod maską samochodu pracuje 184-konny silnik 2.0 Hybrid Dynamic Force, który rozpędza auto od 0 do 100 km/h w 8,1 s. Samochód jest oszczędny i niskoemisyjny – zużywa od 4,7 l/100 km paliwa wg WLTP i emituje od 106 g/km CO2.

Hybrydy elementem strategii Beyond Zero

„Toyoty z głęboko zelektryfikowanym napędem hybrydowym to rozwiązanie, które może w znacznym stopniu przyczynić się do poprawy jakości życia w polskich miastach. Hybrydy pracują cicho, zużywają niewiele paliwa, a ich największą zaletą w miastach jest zdolność do częstej jazdy w bezemisyjnym trybie elektrycznym nawet przez 80% czasu jazdy. Gdy samochód hybrydowy jedzie na samym silniku elektrycznym, jego napęd nie wydaje prawie żadnych dźwięków i nie emituje żadnych szkodliwych substancji ani CO2 – powiedział Robert Mularczyk, PR Senior Manager Toyota Motor Poland.

„Do tego klasyczna pełna hybryda nie potrzebuje żadnej infrastruktury ładowania baterii z zewnątrz. Akumulator trakcyjny w hybrydzie Toyoty odzyskuje energię podczas hamowania i przejmuje nadwyżki energii wytwarzanej przez silnik spalinowy” – dodał Robert Mularczyk.

„Można powiedzieć, że hybrydy Toyoty czwartej generacji to samochody półelektryczne, które emitują o 90% mniej tlenków azotu NOx niż dopuszcza norma Euro 6 dla aut z silnikiem Diesla. Toyota stawia na hybrydy jako etap pośredni w realizacji strategii “Beyond Zero”. Pełną realizację tej koncepcji stanowi Toyota Mirai nowej generacji, która nie tylko nie emituje żadnych spalin, ale oczyszcza powietrze podczas jazdy” – podsumował Robert Mularczyk.

Najpopularniejsze samochody hybrydowe w Polsce

Hybrydą, która cieszy się największą popularnością w Polsce, jest Toyota C-HR. Od początku obecności na polskim rynku, tj. od 2016 roku, sprzedano 20 886 egz. tego modelu. Na drugim miejscu uplasowała się Corolla Hybrid (20 060 egz.), a na kolejnych – RAV4 Hybrid (19 716 egz.), Auris Hybrid (18 552 egz.), Yaris Hybrid (14 889 egz.), Camry (4 681 egz.) i Prius (1 628 egz.).

Toyota Corolla z napędem hybrydowym odniosła w Polsce ogromny sukces. Model zadebiutował w kwietniu 2019 roku i z miejsca stał się najpopularniejszą hybrydą w kraju. W 2019 roku sprzedano 10 829 egz. tego modelu. W 2020 roku Corolla utrzymuje pozycję lidera rynku hybryd, a jej łączna sprzedaż w ciągu 20 miesięcy przekroczyła 20 000 aut. Jest to drugi najlepszy wynik po Toyocie C-HR Hybrid.

Liderzy rynku hybryd w 2020 roku

Od początku 2020 roku Toyota sprzedała już ponad 25 000 modeli z napędem hybrydowym. Oznacza to, że najprawdopodobniej w tym roku pobity zostanie kolejny rekord, gdyż w 2019 roku salony Toyoty opuściło 26 036 hybryd. Obecnie modele hybrydowe odpowiadają za 48% sprzedaży Toyoty w Polsce.

Od stycznia do listopada sprzedano 9 231 egz. Corolli Hybrid, 6 427 egz. RAV4 Hybrid, podium zamyka Toyota C-HR z 5 590 egz. Camry Hybrid trafiła w tym roku do 2 490 kierowców, zaś Yaris Hybrid osiągnął wynik 2 006 sprzedanych aut.

Hybrydy narzędziem walki ze smogiem

Toyota jest pionierem technologii hybrydowej i największym producentem hybryd. Pierwszym seryjnym samochodem hybrydowym na rynku był model Prius, który zadebiutował w 1997 roku. Do dziś na całym świecie marka sprzedała ponad 15 milionów tych aut, co pozwoliło zaoszczędzić ponad 120 milionów ton CO2.

Technologia hybrydowa to realny wkład w walkę ze smogiem oraz zmianami klimatu. Jest to szczególnie zauważalne w miastach, gdzie hybrydy Toyoty poruszają się w bezemisyjnym trybie elektrycznym przez 50-80% czasu jazdy (w zależności od modelu i generacji napędu).

Wykres : Sprzedaż Hybryd w Polsce

Dowiedz się więcej

Zabezpieczenie SelectaDNA Zabezpieczenie SelectaDNA Znakowanie nowych aut Toyoty Toyota Hilux z nagrodą IPUA Toyota Hilux z nagrodą IPUA Dowiedz się więcej o zwycięstwie Nowy Hilux w Rajdzie Dakar 2022 Nowy Hilux w Rajdzie Dakar 2022 Poznaj szczegóły Toyota Startup Accelerator Toyota Startup Accelerator Sprawdź, kto został finalistą Podróż po Europie wodorową Toyotą Mirai Podróż po Europie wodorową Toyotą Mirai Arkady Fiedler – PoDrodze Yaris będzie produkowany w Czechach Yaris będzie produkowany w Czechach Nowa linia produkcyjna w Kolinie Nowa Toyota Aygo X Nowa Toyota Aygo X Nowoczesny i stylowy crossover do miasta Udział Toyoty w polskim rynku wzrósł do 16,4% Udział Toyoty w polskim rynku wzrósł do 16,4% Dowiedz się więcej Toyota największą firmą motoryzacyjną Toyota największą firmą motoryzacyjną Ranking Fortune Global 500 Debiutuje Toyota PROACE Electric Debiutuje Toyota PROACE Electric Nowy elektryczny samochód dostawczy Ranking Best Global Brands 2021 Ranking Best Global Brands 2021 Sprawdź pozycję Toyoty Pełna dostępność nowych aut Toyoty Pełna dostępność nowych aut Toyoty Fabryki wracają do pełnej wydajności